Co ile zmieniać pościel, by sen był zdrowy i komfortowy? Najważniejsze zalecenia

Sypialnia to ostoja dla każdego z nas. Relaksujemy się tam i nabieramy energii do działania na kolejny dzień. Dlatego też niezwykle ważne jest zachowanie odpowiednich warunków higienicznych podczas snu, co gwarantuje przede wszystkim pościel. Statystycznie w łóżku spędzamy jedną trzecią doby, w związku z czym należy zadbać o regularną wymianę pościeli. Jak często należy to robić? Dowiedz się, jakie są zalecenia i dlaczego warto ich przestrzegać.

Dlaczego należy wymieniać pościel?

Nie jest tajemnicą, że pościel jest doskonałym miejscem dla rozwoju bakterii i roztoczy. Co więcej, gromadzi się w niej pot oraz inne wydzieliny z naszego ciała, a dość często nawet sierść zwierząt i resztki jedzenia. Nie zawsze udaje się zachować ją w nienagannej czystości, co w konsekwencji może być groźne dla naszego zdrowia. Dlaczego? Ponieważ martwy naskórek, który pozostawiamy w pościeli to środowisko przyjazne dla rozwoju żywiących się nim mikroorganizmów z rodziny pajęczaków. Są one przede wszystkim szkodliwe dla alergików. Mogą powodować choroby górnych dróg oddechowych i takie dolegliwości jak kaszel, katar lub łzawienie oczu. W wielu przypadkach może dojść do wysypki i swędzenia różnych obszarów ciała. Brudna pościel nierzadko może być źródłem poważniejszych chorób skórnych, takich jak egzema. Nawet jeśli cieszymy się dobrym zdrowiem, sen w niepranej tkaninie może być początkiem alergii. Nie wolno zapominać o walorach estetycznych – pościel, która nosi wyraźne ślady użytkowania, zwyczajnie psuje wrażenie i stanowczo zniechęca do komfortowego w niej odpoczynku.

Co ile zmieniać pościel?

Na pytanie o to, co ile zmieniać pościel, nie ma jednej, słusznej odpowiedzi. Faktem jest, że powinno się to robić jak najczęściej. Należy brać pod uwagę kilka najważniejszych czynników. Przy normalnym, codziennym użytkowaniu oraz zachowaniu podstawowych zasad higieny pościel należy wymieniać przynajmniej raz na dwa tygodnie, a prześcieradło co najmniej raz w tygodniu. Jeśli dość intensywnie się pocimy, szczególnie w gorące, letnie noce, wówczas zmiany pościeli można dokonywać nawet codziennie! Zdecydowanie częściej powinni wymieniać poszewki alergicy – można z powodzeniem zredukować objawy alergii na roztocza i kurz do minimum, wymieniając je nie rzadziej niż raz w tygodniu. Sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli lubimy jeść w łóżku lub śpi z nami pupil. Wówczas dla zachowania higieny warto zmieniać pościel nawet częściej niż tylko raz w tygodniu. Pamiętaj, że wymiana powinna następować nawet wtedy, gdy poszewki wydają się z pozoru czyste – to, co niewidoczne, czyli bakterie i roztocza, nadal mogą się na nich rozwijać!

Co zrobić, by pościel dłużej zachowała świeżość?

Istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą zachować czystość pościeli nieco dłużej. Warto stosować się do tych zasad szczególnie w przypadku problemów skórnych i alergii. Przede wszystkim powinno się zrezygnować ze spania nago. Piżama jest zazwyczaj chłonnym materiałem, który weźmie na siebie pot i oleje, które produkuje nasze ciało podczas snu. Warto wziąć pod uwagę, by strój nocny był uszyty z odpowiedniego materiału, jak najbardziej naturalnego, takiego jak np. bawełna. Istotne jest także, by zadbać o higienę przed snem. Co to oznacza? Należy wziąć prysznic, który znacząco redukuje ilość martwego naskórka. Dzięki temu działaniu roztocza i bakterie stracą pożywienie i ograniczą swój rozwój. Dobrym posunięciem w zachowaniu pościeli w dobrej kondycji jest oddzielenie jej od zwierząt domowych. Nawet jeśli uwielbiamy spać z pupilem, musimy pamiętać o tym, że jego organizm także produkuje pewne wydzieliny, których nagromadzenie jest doskonałym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów. Co więcej, niezależnie od tego, czy sypiamy z psem, czy z kotem, pupil przynosi na łapach brud i zarazki. Warto też regularnie ścielić łóżko lub przynajmniej przykrywać je kocem lub narzutą – dzięki temu działaniu znacznie ograniczymy kurz i roztocza w pościeli.

Zmiana pościeli dziecięcej – jak często to robić?

Nie wolno pominąć kwestii poszewek należących do najmłodszych! Co ile zmieniać pościel u dzieci? Jeśli chodzi o niemowlęta i noworodki, to zasada jest tak prosta, jak w przypadku alergików – najlepiej robić to częściej niż raz w tygodniu. Wówczas znacząco redukujemy szansę na wystąpienie alergii i innych jednostek chorobowych u maluchów. Należy pamiętać o tym, że małe dzieci nie mają wykształconego układu odpornościowego, więc każdy kontakt z patogenami może skończyć się chorobą. Oczywiście może się zdarzyć, że pościel będzie wymagała znacznie częstszej wymiany – szczególnie w przypadkach, kiedy dziecku przeciekła pieluszka. U nieco starszych dzieci można zmieniać pościel co około dwa tygodnie.

Jak prawidłowo prać pościel?

Poza regularną wymianą pościeli, ważne jest jej prawidłowe pranie. Przede wszystkim należy ją oddzielić od innych elementów garderoby czy ręczników. Zalecana temperatura, w której giną roztocza i bakterie, to co najmniej 60℃. Jeśli producent pościeli zaleca inne temperatury, wówczas należy wybrać 40℃. W tym przypadku wyeliminowanie szkodliwych mikroorganizmów jest możliwe dzięki wyprasowaniu tkaniny.

Dobrą praktyką jest wietrzenie pościeli po spaniu. Powinno się to robić codziennie. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto ją choćby kilka razy wytrzepać i odczekać przynajmniej 10 minut, zanim przejdziemy do ścielenia łóżka.

Co jaki czas wymieniać kołdrę i poduszki?

Regularnie pranie kołder i poduszek jest niezwykle istotne, jednak wciąż nie przywiązuje się do tego należytej uwagi. Powinno się to robić przynajmniej raz na pół roku, a w upalne pory nawet częściej. Ważna jest też wymiana tych elementów, ponieważ jak każde, zużywają się. Jeśli poszycia Twoich kołder i poduszek zmieniły nagle kolor na żółty lub straciły sprężystość wypełnienia, to najwyższa pora na ich wymianę. Niezależnie jednak od tego, przyjęto, że okres, w jakim mogą być użytkowane, to nie dłużej niż dwa lata.

Jak widzisz, regularna i częsta wymiana pościeli jest ważna głównie ze względów zdrowotnych. Ma ona także znaczenie estetyczne. Warto mieć więcej kompletów pościeli, by wymiana nie była uciążliwa. Pięknych, a zarazem praktycznych pościeli nie musisz szukać daleko – znajdziesz je w ofercie naszego sklepu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl