Jak czyścić zasłony ogrodowe na taras? Sprawdź, jak zrobić to dobrze!

Wraz z nadejściem ciepłych dni taras staje się miejscem, w którym chętnie odpoczywasz i spędzasz czas w gronie najbliższych. Idealne warunki do relaksu zapewni Ci nie tylko wszechobecna natura, ale też odpowiednia aranżacja otoczenia. W tym przypadku główną rolę odgrywają zasłony ogrodowe na taras, które bez wątpienia wpływają na komfort i wygodę. Aby zawsze dobrze się prezentowały i służyły przez długie lata, powinieneś pamiętać o ich regularnej pielęgnacji. Jak czyścić zasłony ogrodowe?

Rodzaj materiału ma znaczenie

Zacznijmy od podstaw. To, jaki sposób czyszczenia będzie najbardziej skuteczny, zależy w głównej mierze od rodzaju tkaniny. Dlatego tak ważne jest, aby wybierając zasłony ogrodowe na taras w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę aspekty praktyczne, a nie tylko walory estetyczne.

Przede wszystkim materiał powinien być wodoodporny. Dzięki temu nie tylko chroni przed deszczem. Zapobiega też gromadzeniu się w strukturze tkaniny wilgoci, a co za tym idzie, powstawaniu pleśni. To ważne, zwłaszcza gdy czyścisz zasłony ogrodowe na taras po sezonie, gdy pogoda niekoniecznie sprzyja ich suszeniu. Dobrym rozwiązaniem są materiały, które nie wymagają prania, a do usuwania zabrudzeń wystarczy woda i szmatka.

Ponadto tkanina, z jakiej wykonane są zasłony ogrodowe na taras, powinna charakteryzować się trwałością. Wpływa to nie tylko na jej wytrzymałość na uszkodzenia oraz działanie czynników zewnętrznych. Zapobiega też rozciąganiu oraz ścieraniu materiału podczas czyszczenia. Z tego względu najlepszym wyborem są tkaniny syntetyczne, takie jak poliester z dodatkową, poliuretanową warstwą. Zasłony ogrodowe na taras wykonane z tego materiału są nie tylko trwałe, ale również bardzo łatwe w czyszczeniu. Możesz znaleźć je w ofercie naszego e-sklepu.

Od czego zacząć?

Wybór odpowiedniego materiału to nie wszystko. Zanim przystąpisz do czyszczenia zasłony ogrodowej na taras, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, powinieneś korzystać ze środków czystości, które nie uszkodzą materiału. Zrezygnuj z silnych detergentów na rzecz tych łagodnych i delikatnych. Są równie skuteczne, a jednocześnie nie niszczą tkanin. Po drugie, unikaj prania poliestrowej zasłony ogrodowej na taras w pralce. Czyszczenie ręczne w zupełności wystarczy i zdecydowanie lepiej wpłynie na strukturę materiału. Po trzecie, zabrudzenia usuwaj bez pośpiechu i z największą starannością. W przeciwnym razie możesz nieodwracalnie uszkodzić zasłonę.

Czyste zasłony ogrodowe na taras to podstawa!

Kwestia czyszczenia zasłon tarasowych wzbudza zawsze najwięcej wątpliwości wśród osób, które decydują się na ich zakup. W powszechnej opinii bardzo szybko się brudzą, a ręczne usuwanie zanieczyszczeń jest nie tylko czasochłonne, ale również niewystarczająco skuteczne. Nic bardziej mylnego. Istnieją metody, dzięki którym zasłony ogrodowe na taras będą estetycznie prezentowały się przez wiele lat, a czyszczenie ich nie przysporzy zbyt dużego kłopotu.

Czyszczenie na mokro

Do usuwania lekkich zabrudzeń wystarczy Ci tak naprawdę miękka gąbka lub delikatna ścierka z mikrofibry i woda z szarym mydłem. Ten duet skutecznie wyczyści powierzchniowe zanieczyszczenia, takie jak kurz, błoto lub zacieki. Do trudnych zabrudzeń, np. ptasich odchodów lub tłustych plam, będziesz potrzebować silniejszych środków. Aby wyczyścić z nich zasłony ogrodowe na taras, możesz wykorzystać sprawdzone, domowe sposoby. W większości przypadków sprawdza się roztwór wody z sodą oczyszczoną. Przygotowaną mieszankę rozprowadź na powierzchni materiału, pozostaw na kilkanaście minut, a następnie spłucz. Jeśli domowe metody zawiodą, do silnych i uporczywych plam możesz wykorzystać delikatny środek czyszczący, przeznaczony do konserwacji zasłon tarasowych. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie używać do czyszczenia twardych szczotek oraz silnych detergentów.

Czyszczenie na sucho

Czyszczenie zasłon ogrodowych na taras nie powinno ograniczać się wyłącznie do usunięcia zabrudzeń z tkaniny. Musisz pamiętać również o zakamarkach w okolicach karnisza oraz przelotek, w których mogą gromadzić się pajęczyny i kurz. Do czyszczenia tych elementów możesz wykorzystać delikatną miotełkę lub odkurzacz. Dzięki temu kompleksowo zadbasz o piękny wygląd zasłon tarasowych.

Systematyczna pielęgnacja jest niezwykle ważna dla zachowania estetyki zasłon tarasowych. Wpływa również na ich walory użytkowe. Jeśli czyszczenie wykonasz zgodnie z zaleceniami, zapewniamy, że materiał będzie dobrze wyglądał przez długi czas.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl