Jak powiesić firanki w wykuszu? Zobacz najlepsze inspiracje

Ozdobne konstrukcje okienne, tzw. wykusze przeżywają prawdziwy renesans. Nowoczesne projekty domów coraz częściej mają zaplanowaną wnękę, w dużej części przeszkloną. To rozwiązanie, które stwarza zupełnie nowe możliwości w zakresie aranżacji wnętrza i… bywa wymagające. Zwłaszcza w kwestii dekoracji okien. Jak powiesić firanki w wykuszu? Zobacz inspiracje zgodne z bieżącymi trendami i zaplanuj klimatyczną i funkcjonalną przestrzeń.

Czym jest wykusz? Jaką funkcję pełni?

Wykusz to element konstrukcji budynku, który wystaje poza jego bryłę. Kojarzony głównie z budownictwem amerykańskim, w Polsce ponownie zyskuje na popularności i coraz częściej pojawia się w projektach nowoczesnych domów jednorodzinnych. Spełnia dwie funkcje, ozdobną (głównie z zewnątrz) i praktyczną, służy doświetleniu wnętrza, zapewnia dodatkową przestrzeń i stwarza zupełnie nowe możliwości w zakresie aranżacji pomieszczenia.

Wykusz najczęściej stanowi część kuchni lub jadalni, ale zdarza się, że jest urządzony w salonie. W Polsce powszechne są wnęki w kształcie wielokąta, posiadające od 3 do 5 ścian.

Jaką funkcję pełni wykusz? Zwykle jest traktowany jako dodatkowa przestrzeń, przeznaczona głównie do relaksu. W wykuszu można urządzić kącik jadalny lub wypoczynkowy, zależnie od potrzeb, stąd istotna jest jego aranżacja. Także dekoracja okien powinna odpowiadać na wszystkie potrzeby domowników.

Jak powiesić firanki w wykuszu? O tym musisz pamiętać

Dekoracja wykuszu zwykle jest wymagająca. Specyficzne ułożenie okien zapewnia bardzo dobre doświetlenie wnętrza i wiele osób boi się utraty tego efektu. Tymczasem odpowiednia firana ozdobna w aranżacji wnęki okiennej jest nieoceniona. Co więcej, może stanowić jedyną formę dekoracji tej dodatkowej przestrzeni. O czym należy pamiętać, wybierając firanki na wykusz?

Przede wszystkim, o wymiarach. Wykusz najczęściej charakteryzuje się niestandardowym kształtem i wymiarami. Mogą one sprawiać trudności w aranżacji, ale efekt zawsze jest warty zachodu. Ciekawą propozycją są gotowe firany. Jak dopasować je do wymagań wykuszu? Wybierz odpowiedni rozmiar spośród dostępnych wariantów. Pamiętaj, że gotową firanę możesz także samodzielnie zmodyfikować. Na pewno jest to zajęcie mniej czasochłonne, niż samodzielne szycie firan od podstaw.

Duże znaczenie ma także rodzaj firanki. Jeśli chcesz wzmocnić efekt doświetlenia wnętrza, postaw na tkaniny transparentne lub zdecyduj się na firanki o niestandardowej długości, np. do połowy okna.

Jak powiesić firanki w wykuszu? Wszystko zależy od pomieszczenia

Jak powiesić firanki w wykuszu? Nie ma jednej uniwersalnej wskazówki, a sposób upięcia tkaniny jest uzależniony od funkcji pomieszczenia. Istotne jednak jest to, żeby firanka pasowała do całości aranżacji. Wówczas wnęka będzie spójna z pomieszczeniami, które do niej przylegają.

Firanki w wykuszu w salonie

Wykusz w salonie najczęściej pełni funkcję wypoczynkową, w związku z czym powinien być urządzony z wyczuciem. W pokojach dziennych, utrzymanych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym sprawdzą się firanki gładkie, pozbawione zdobień i transparentne. W stylach glamour, klasycznym i boho fantastycznie będą prezentowały się gęste koronki. Firanki powinny sięgać podłogi i być marszczone z wykorzystaniem taśmy marszczącej. W tym przypadku zbędne będą upięcia.

Firanki w wykuszu w kuchni

Wnęka okienna w kuchni zawsze pełni funkcję użytkową, toteż jej aranżacja powinna być przede wszystkim praktyczna. Jak powiesić firanki w wykuszu w kuchni? Najlepiej do połowy okna. Co ciekawe, w tym przypadku możesz zdecydować się także na zazdrostki. Chociaż najlepiej prezentują się w stylu rustykalnym, w pozostałych aranżacjach także mogą się okazać nieocenionym dodatkiem.

Firanki w wykuszu w jadalni

Jak powiesić firany w wykuszu w jadalni? To dość skomplikowane. Powinny one być dość grube (po to, żeby zapewniały prywatność) i odpowiednio transparentne (wówczas nie będą ograniczały dostępu światła słonecznego). Co więcej, muszą stwarzać przytulny klimat, sprzyjający wspólnym posiłkom. W jadalni warto pozwolić sobie na dodatkowe dekoracje, np. klamry. Zapewnią one komfort korzystania z wykuszu i pozwolą uzyskać niezwykle ciekawą aranżację okna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl