Jak przyszyć taśmę do firanki? Instrukcja krok po kroku

Efektowna dekoracja okna nie wymaga dużego nakładu pracy, a wszywanie taśmy do firanki nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Niezbędna jest podstawowa umiejętność szycia i znajomość zaledwie kilku zasad. Zobacz, jak przyszyć taśmę do firanki, jakie są rodzaje taśm i jak wybrać najodpowiedniejszą. Poniżej czeka na Ciebie praktyczny poradnik i szczegółowa instrukcja krok po kroku.

Czym jest taśma marszcząca do firan?

Taśma marszcząca to taśma uszyta z półsztywnej bawełny i przeznaczona do wszywania do firan i zasłon w celu ich drapowania. Efektowne marszczenie tkaniny jest możliwe za pomocą sznurków, które znajdują się po prawej i lewej stronie taśmy. O ostatecznym efekcie decyduje jej szerokość i rodzaj. Ogromne znaczenie ma także gęstość drapowań. Co ważne, taśma marszcząca nie odkształca się w praniu.

Jak przyszyć taśmę do firanki? Rodzaje taśm marszczących

Mimo że większość firanek wiesza się na tzw. zakładkę, wiele osób decyduje się wykorzystać możliwości, jakie gwarantują taśmy marszczące. To one decydują o ostatecznym charakterze dekoracji okna i wyraźnie ułatwiają ułożenie tkanin. Co istotne, mają wpływ na funkcjonalność firan i zasłon, pozwalając m.in. skuteczniej zasłonić okno i zapewnić jeszcze większą dyskrecję.

Stosowanie taśm marszczących może przynieść różne rezultaty. To dlatego szerokość i rodzaj taśmy należy wybrać z uwzględnieniem efektu, który chcesz otrzymać. Ważny jest także rodzaj tkaniny. Nie wszystkie taśmy marszczące, przeznaczone do zasłon, będą odpowiednie również do firan. Te, które możesz bez obaw kupić, to m.in.:

- ołówek. Taśma marszcząca typu ołówek zwana jest także plisą. To taśma przeznaczona do wszycia do firan i zasłon, gdyż pozwala uzyskać fantastyczny rezultat, bez względu na gramaturę tkaniny. Po przyszyciu taśmy na firance lub zasłonie tworzą się regularne plisy (tzw. zakładki). Zwykle są one bardzo subtelne i nie powodują efektu zbyt dużego nagromadzenia materiału. Dobrze prezentują się w przypadku bogato zdobionych firan.

- smok. Taśma marszcząca typu smok to zdecydowanie najbardziej elegancki sposób marszczenia firan i zasłon. Co więcej, pozwala ona na regulację szerokości tkaniny. Fantastycznie sprawdza się we wnętrzach klasycznych, minimalistycznych i glamour.

- motylek. Taśma marszcząca typu motylek swoją nazwę zawdzięcza rezultatowi, jaki gwarantuje. Przyszyta do firanki lub zasłony, pozwala na otrzymanie marszczeń, które do złudzenia przypominają skrzydła motyla. Taka dekoracja jest bardzo subtelna, fantastycznie sprawdza się w przypadku firan gładkich lub niewiele zdobionych.

Jak przyszyć taśmę do firanki? Taśma marszcząca a ilość tkaniny

Estetyczna dekoracja okna wymaga starannego doboru nie tylko taśmy marszczącej, ale także szerokości tkaniny na firanki. Aby ją wyliczyć, należy dokładnie zmierzyć długość karnisza (bez końcówek dekoracyjnych). Otrzymana szerokość, to szerokość podstawowa – ostateczna będzie zależała od rodzaju taśmy marszczącej, którą zdecydujesz się przyszyć do firanki. W przypadku taśm pozwalających otrzymać subtelne drapowanie szerokość podstawową należy pomnożyć przez 1,5. Taśmy, które zapewniają gęste plisy, będą potrzebowały podwójnej szerokości (np. motylek). Może się zdarzyć, że szerokość będzie niestandardowa, np. pomnożona przez 1,25, jak w przypadku taśmy typu smok.

Jak przyszyć taśmę do firany krok po kroku?

Jak przyszyć taśmę do firanki? Zrobisz to w zaledwie pięciu krokach. Postępuj według instrukcji:

1. Przygotuj taśmę marszczącą. Jej długość musi odpowiadać długości firanki powiększonej o około 3-4 cm. To ważne, gdyż końcówki taśmy należy obciąć – po to, żeby wyciągnąć sznureczki i zabezpieczyć je supełkami. Dzięki temu nie wysuną się z prowadnic.

2. Nałóż taśmę marszczącą na firankę w taki sposób, żeby sznurki były na zewnątrz, tj. nie przylegały do materiału. Wykonaj szew mocujący i wbij szpilki w poprzek taśmy.

3. Przyszyj taśmę przy brzegu firanki w taki sposób, żeby nie tworzyły się nieestetyczne marszczenia. Drugi szew wykonaj poniżej. Jeśli pierwszy został zrobiony estetycznie, drugi nie powinien sprawić żadnych trudności.

4. Dotnij taśmę na drugim końcu i wykonaj szew zabezpieczający. Zrób supełki.

5. Zmarszcz firanę, naciągając sznureczki taśmy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl