Mimo że w ostatnich sezonach dominował trend na odsłonięte okna, wiele osób nie zdecydowało się na stałe zrezygnować z firanek. Odpowiednio wybrane i dopasowane do potrzeb wnętrza, dookreślają jego charakter i wyraźnie podnoszą komfort korzystania z pomieszczenia. Zdarza się jednak, że wybrane firanki są za długie. Jak je upiąć, żeby dekoracja okna prezentowała się estetycznie i nie straciła na funkcjonalności? Podpowiadamy!
Po czym rozpoznać nieprawidłową długość firanki?
Wbrew temu, co sądzą niektórzy, wcale nie jest łatwo jednoznacznie ocenić, czy firanki rzeczywiście są zbyt długie. W wielu aranżacjach sprawdzają się przecież takie, które swobodnie opadają na podłogę. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu eleganckiego i klasycznego efektu, zadbaj, by tkanina kończyła się około 1,2 – 1,5 cm nad podłogą (to standard utrzymywany przez sieć hoteli Hilton!). Popularnym rozwiązaniem jest także wieszanie firanek, które niemal stykają się z podłogą, co w praktyce oznacza, że kończą się zaledwie 0,5 cm nad nią. Dłuższe mogłyby opierać się o podłogę, w efekcie czego tworzyłyby się nieestetyczne zagięcia. Jeśli tak się dzieje, firanki są zdecydowanie za długie. Jak je upiąć? Poniżej dowiesz się, jakie tkaniny są najbardziej podatne na stylizacje i znajdziesz ciekawe i przede wszystkim praktyczne inspiracje.
Gotowe firanki mają wiele zalet, ale mogą być za długie
Wiele osób wybiera gotowe dekoracje okienne. Nie ma w tym nic dziwnego. Już uszyte firanki wymagają o wiele mniej zachodu, dodatkowo modele dostępne w naszym sklepie zawsze są starannie wykończone. Dostępne na taśmie marszczącej lub popularnych przelotkach, pięknie prezentują się na każdym karniszu. Niestety, w przypadku okien o niestandardowych rozmiarach mogą okazać się niepraktyczne. Wówczas będą wymagały odpowiedniego ułożenia. Jak upiąć za długie firanki? Wszystko zależy od estetyki wnętrza i tkaniny wykorzystanej na dekorację.
Jak upiąć za długie firanki? Te tkaniny są najbardziej podatne na stylizacje
Zdecydowałeś się na gotowe firanki, ale niestandardowy rozmiar okna uniemożliwia ich prawidłowe ułożenie? Zanim oddasz tkaninę w ręce krawcowej, sprawdź, czy jest ona podatna na stylizację. W przypadku firanek z batystu, woalu albo woalu z gipiurą nie powinieneś mieć żadnych trudności z ułożeniem ich. Są plastyczne i poddają się również wymyślnym dekoracjom. Jak upiąć za długie firanki z lekkich, lejących tkanin? Inspiracje na nadchodzący sezon czekają na Ciebie w dalszej części artykułu!
Jakich firanek nie da się upiąć?
Niestety, nie wszystkie za długie firanki można upiąć w celu ich „skrócenia”. Przykładem są, chociażby firanki makarony. Duża ilość cienkich sznureczków zdobiąca okno zawsze powinna być odpowiednio przycięta. Na szczęście taka obróbka firanki jest stosunkowo prosta i nie wymaga ingerencji krawca. Można to zrobić samodzielnie.
Kiedy upiąć firanki? Nie zawsze takie rozwiązanie jest najlepsze
Upinanie firanek to rozwiązanie powszechnie stosowane wówczas, gdy tkaniny jest zbyt dużo. Niestety, nie jest to rozwiązanie uniwersalne, co oznacza, że są sytuacje, w których wręcz zaleca się skrócenie firanki u krawca. Firanki można upiąć np. wtedy, gdy opierają się o podłogę i nieestetycznie zaginają lub układają swobodnie na podłodze (ale materiału nie jest zbyt dużo, tj. nie układa się nachodzącymi na siebie warstwami).
Jak upiąć za długie firanki? Inspiracje, które poprawią estetykę wnętrza
Upięcie za długich firanek niemal zawsze sprawia trudności. Korzystając z odpowiednich akcesoriów i zawartych poniżej wskazówek, w stosunkowo krótkim czasie osiągniesz pożądany rezultat. Zatem – jak upiąć za długie firanki?
1. Klamra do firan to niepozorne, ale bardzo funkcjonalne akcesorium. Korzystając z niego, możesz w prosty sposób zapanować nad zbyt długimi firankami i upiąć je na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest zebranie firanek po bokach okna. Te, które tylko opierały się o podłogę, a na ich powierzchni tworzyły się nieestetyczne zagięcia, nieco się skrócą i wyrównają, a te, które układały się swobodnie na podłodze, odzyskają elegancki wygląd.
Jeśli okno zdobi więcej niż jedna firanka, zbierz poszczególne fragmenty materiału i przełóż przez klamrę w taki sposób, by góra upięcia było nieco luźniejsza. Wówczas uzyskasz ciekawe stylistycznie rozwiązanie – „supełki” równomiernie rozłożone na całej szerokości okna.
2. Magnes sznurkowy stwarza nieco więcej możliwości. Pozwala upiąć firanki na takiej samej zasadzie jak klamra, dodatkowo zaś za jego pomocą można je skrócić. Jak? Wystarczy złapać tkaninę od dołu i pociągnąć ku górze. Magnesy mogą być rozłożone na całej szerokości firanki i mogą być zapinane na różnej wysokości. Efekt będzie spektakularny!