Urocze, puchate i przyciągające wzrok śpiworki, to częsty widok zimą, późną jesienią i wczesną wiosną. Niemal w każdy wózku można zobaczyć ten typ okrycia, dzięki któremu dzieciom jest ciepło i przyjemnie. Jeśli i Ty marzysz o takim dodatku dla swojego maluszka, dziś podpowiemy Ci, jak samodzielnie uszyć śpiworek.
Do czego potrzebny jest śpiworek w wózku?
Zastanawiasz się, w jakim celu używa się tego typu ochrony przed zimnem, jeśli istnieją kombinezony i koc? Chociaż jest wiele innych rozwiązań, to właśnie śpiworki są najpopularniejsze. Powodem jest wygoda. Koc - dziecko może łatwo skopać, zrzucić, czy po prostu zrolować. A kombinezony? Nie ograniczają swobody, ale zakładanie ich i zdejmowanie na rączki, nóżki, to nie lada wyczyn. Ubieranie na cebulkę? Zakładanie kolejnych warstw ubrania jest tak samo męczące, jak wkładanie maluchowi kombinezonu. Tymczasem włożenie dziecka w śpiworek to zaledwie chwila, nie trzeba też pilnować zakładania dodatkowych warstw, bo jest w nim wystarczająco ciepło.
Co jest potrzebne do szycia śpiworka?
Przede wszystkim przyda Ci się dobry humor i pozytywne nastawienie, poza tym oczywiście akcesoria do szycia oraz maszyna. Jeśli nie masz własnej i nie masz pewności czy polubisz się z szyciem, to możesz ją po prostu od kogoś pożyczyć.
Ponadto potrzebne będą Ci materiały do wykonania śpiworka do wózka: tkanina minky, którą wykorzystasz jako podszewkę, wodoodporny materiał, owata, zamek i gumka.
Tkanina minky to bardzo miękki, przyjemny w dotyku materiał wykorzystywany często przy dziecięcych akcesoriach i zabawkach. Ma ona delikatne, przypominające krople wypustki. Owata to z kolei rodzaj wypełnienia, który zapewnia ochronę przed zimnem. Czym jest tkanina wodoodporna, nie trzeba chyba wyjaśniać. Za to naprawdę ważne jest, żeby nie przepuszczała wody, w przeciwnym wypadku śpiworek się nie sprawdzi, zwłaszcza przy deszczowej pogodzie.
Jak dokładnie uszyć śpiworek do wózka na tkaninie minky?
Na wodoodpornym materiale narysuj i wytnij dwie części — przód i tył śpiworka. Jeśli boisz się, że rysunek będzie krzywy, najpierw możesz naszkicować go na papierze, a dopiero potem przenieść na materiał. Dodatkowo będzie potrzebny jeszcze kawałek tkaniny na listewkę. Z minky i owaty też wytnij przód i tył. Na maszynie zszyj ze sobą materiał i owatę. Potem wszyj zamek do przedniej części. Następnie połącz przód z tyłem i zszyj razem. Wyciętą wcześniej listewkę użyj do założenia i obszycia górnej części przodu śpiworka. Na lewej stronie śpiworka doszyj podszewkę minky, a potem przewróć go na prawą stronę. Na tylnej części natnij materiał na otwory, przez które będą przeprowadzane pasy bezpieczeństwa. Możesz wymierzyć je, przykładając materiał do swojego wózka. Dzięki temu na pewno wszystko będzie pasować. Powstałe otwory trzeba obszyć wewnątrz gęstym ściegiem, żeby nie zrobiły się z nich dziury. I gotowe! Jak widać, to nie jest zbyt skomplikowane. Opcjonalnie, można dołączyć do śpiworka futerko, którym obszyjesz kaptur, aby główka dziecka nie marzła i była lepiej osłonięta od wiatru.
Po wykonaniu zadania - śpiworek gotowy
Możesz czuć już dumę, udało Ci się skończyć. Samodzielne uszycie śpiworka, to prawdziwa satysfakcja. Teraz nie musisz kupować do wózka żadnego dodatkowego okrycia, więc udało Ci się oszczędzić pieniądze. Tkanina minky, jest też wystarczająco ciepła, więc nie potrzeba więcej dodatkowych okryć. Jedynym „minusem” jest to, że najprawdopodobniej udało Ci połknąć bakcyla szycia i od tej pory, zamiast kupować gotowe rzeczy, będziesz przeszukiwać sklepy w poszukiwaniu odpowiednich tkanin i akcesoriów do samodzielnego konstruowania różnych elementów odzieży czy innych rzeczy, typu pościel, firany zasłony. Czy wiesz już, co uszyjesz następnym razem?