Od lat nie zmieniałeś aranżacji swojego wnętrza? Znasz już na pamięć każdą rysę na komodzie, kółko na obrusie i smugę na zasłonie? Jednakowe dodatki i od lat te same meble sprawiają, że potrzebujesz odskoczni i czegoś nowego? Zacznij od delikatnej i jednocześnie - istotnej zmiany. Koniecznie sprawdź, jak uszyć zasłony i odmień swoje wnętrze!
Zasłony DIY - potrafisz to zrobić samodzielnie
Zastanawiasz się, jak uszyć zasłony? Jesteśmy przekonani, że potrafisz to zrobić samodzielnie - nawet jeśli to Twój pierwszy raz. Zwłaszcza, że to proste, a jednocześnie bardzo przyjemne i relaksujące zajęcie. Oczywiście możesz postawić na gotowe rozwiązanie, ale dekorowanie domu we własnym zakresie na pewno Cię uszczęśliwi i da dużo satysfakcji. A może polubisz się z szyciem i częściej będziesz wykonywać krawieckie cuda? Przyjemnie jest stworzyć coś samodzielnie od podstaw, aby potem codziennie podziwiać efekty swojej pracy.
Wybierz tkaninę zgodną ze stylem Twojego mieszkania
Czy do Twojego mieszkania pasują mocno kryjące, ciężkie, niemal teatralne zasłony? Czy może lekkie, prawie jak firanki? Dużo zależy od tego, jak jasne są pomieszczenia, w których przebywasz na co dzień i czy bardzo się nagrzewają latem. Na jaki materiał się zdecydujesz, chcąc uszyć samodzielnie zasłony? Może miękki, pluszowy welur? Czy jednak lżejszy len? Dziś podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy tworzeniu tego rodzaju dodatków na okno.
Zanim zaczniesz, zastanów się, w jakim stylu jest Twoje mieszkanie. Rustykalnym, glamour, skandynawskim? A może po prostu jesteś sobą, co odzwierciedla Twoja przestrzeń i nie da się jej określić jednym słowem? Tak czy inaczej, tkanina wybrana na zasłony musi współgrać z całością, ale nie dominować nad nią. Dobierz do tego maszynę i akcesoria krawieckie: nożyczki, nici i gumkę do taśmy marszczącej, jeśli zechcesz wykonać takie wykończenie. Ewentualnie przelotki, jeśli chcesz tak wykończyć zasłony. Przyda się też motywacja i zapał. Teraz czas dowiedzieć się, jak uszyć zasłony.
Jak dokładnie, krok po kroku, uszyć zasłony?
Na początku wymierz odpowiednią ilość wybranej przez Ciebie tkaniny. Na dole i górze musisz zostawić zapas materiału. Jeśli podobają Ci się zasłony swobodnie opadające na podłogę, zapas materiału musi być większy. Kolejną kwestią do rozważenia jest to, czy planujesz całkowicie zasłaniać okna, czy oczekujesz wyłącznie dekoracji. Jeśli istotna jest dla Ciebie jedynie funkcja ozdobna, to nie musisz wykrawać materiału na całą szerokość okna.
Kiedy przemyślisz te wszystkie sprawy, po wymierzeniu wytnij odpowiednią część tkaniny, potem załóż niewielką ilość wzdłuż boku i góry zasłony, podepnij szpilkami i wyprasuj, a potem podszyj na maszynie. Ewentualnie od razu wyprasuj i podszyj, bez użycia szpilek (chociaż jest to dość ryzykowne, materiał może się przesuwać).
Jeśli wybierzesz taśmę marszczącą do zawieszenia zasłony, przyszyj ją teraz u góry materiału, przeciągnij przez karnisz rurkowy i… gotowe!
W przypadku przelotek musisz założyć część tkaniny u góry i również podpiąć szpilkami, zaprasować, a potem podszyć. W tak powstałej pogrubionej części zasłony wymierz, wyrysuj i wytnij kółka, w których zamontujesz przelotki (parzystą ilość). Do powstałych otworów możesz dopasować i przyczepić metalowe kółeczka przelotek — trzeba je zacisnąć z obu stron. Zasłony nie mogą być napięte i pomarszczone — bo potem będą się brzydko układać. I tak samo, jak w przypadku taśmy, już skończone. Efekt Twojej pracy można zawieszać na karniszu.
Efekt końcowy - nowe ozdoby w Twoich oknach
Podobają Ci się samodzielnie uszyte zasłony? Z pewnością zyskałeś odmienione, ożywione nową tkaniną pokoje. Teraz na pewno będziesz mieć ochotę na uszycie kolejnych rzeczy. Może pora na pościel? A może kolejne zasłony? Tak naprawdę dobrze mieć więcej niż jeden komplet na każde pomieszczenie i potem zmieniać je, gdy znudzi Ci się aktualny wystrój.
Przygoda z krawiectwem potrafi wciągnąć, ale to dobrze. Własnoręcznie wykonane rzeczy są naprawdę dobrej jakości, bo kontrolujesz cały proces powstawania produktu. Wszystko znasz od podszewki - no, może z wyjątkiem zasłon, które takiej nie posiadają.