Stanowią ponadczasową dekorację okna, dookreślają charakter pomieszczenia i chronią prywatność domowników. Firanki to element aranżacji, którego w domu lub mieszkaniu nie powinno zabraknąć. Czasem wybór odpowiednich może być problematyczny. Zastanawiasz się, jakie firanki do małych okien będą najlepsze? Przeczytaj przygotowany poradnik i wykorzystaj proponowane inspiracje w praktyce!
Jakie firanki do małych okien? Zobacz, co ma znaczenie
Niewielkie okna nie są domeną małych mieszkań. Mogą pojawiać się także w domach i przestronnych apartamentach. Wówczas bardzo ważna jest ich odpowiednia dekoracja. Zbyt ciężkie i niedopasowane tekstylia mogą ograniczyć dostęp naturalnego światła, optycznie zmniejszyć powierzchnię lokum i wprowadzić mało przyjemną atmosferę. Jakie firanki do małych okien będą zatem najlepsze? Bardzo częstym wyborem są modele uszyte z lekkich, zwiewnych i prześwitujących tkanin. Dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. batyst, woal i woal z gipiurą. Cechują się one bardzo dobrą przepuszczalnością światła słonecznego i pięknie komponują z zasłonami z różnych materiałów.
Decydując się na odpowiednio lekkie i prześwitujące tkaniny, należy pamiętać, żeby nadmiernie ich nie marszczyć. Zbyt gęsto ułożony materiał może zaciemniać pomieszczenie i przytłaczać aranżację. Dobrym pomysłem będzie wykończenie firanki taśmą marszczącą typu motylek.
Firanki do małych okien powinny być gładkie. Wybierając gotowe rozwiązania lub tkaninę do samodzielnego uszycia dekoracji okiennych, zwróć uwagę na charakter i zagęszczenie wzoru. Dopuszczalne są subtelne printy, zwłaszcza że niektóre z nich pięknie mienią się w słońcu.
Firanki do małych okien: batyst, woal i woal z gipiurą
Batyst, woal i woal z gipiurą to tkaniny, które nie bez powodu są polecane na firanki do małych okien. Odpowiednio przeźroczyste, pozwalają uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny.
Firanki z batystu są bardzo lekkie, dzięki czemu fantastycznie prezentują się na każdym karniszu i w każdej aranżacji. To tkanina, którą poleca się również do wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim. Nie zatrzymuje ona światła słonecznego, ale wpuszcza światło przydymione. W pomieszczeniu jest zatem odpowiednio jasno, a domownicy mogą cieszyć się prywatnością.
Firanki z woalu to bardzo częsty wybór osób, które zastanawiają się, jakie firanki do małych okien będą najlepsze. Głównie dlatego, że woal jest tkaniną lekką, bardzo plastyczną i przeźroczystą. Fantastycznie sprawdza się do wszelkich upięć i zapewnia odpowiedni poziom nasłonecznienia pomieszczenia.
Firanki z woalu z gipiurą to bardzo ciekawa propozycja do pomieszczeń urządzonych w stylach glamour, klasycznym lub eleganckim. Bardzo efektowne, jednocześnie zaś nieprzesadzone, pięknie prezentują się również ma małych oknach. Jest jednak jeden warunek – nie mogą być zbyt gęsto marszczone.
Firanki do małych okien: firanki makarony
Znaną propozycją, odpowiednią również dla właścicieli domów i mieszkań z małymi oknami są firanki makarony. Nowoczesne i bardzo oryginalne, pozostają bez wpływu na ilość światła słonecznego, dostającego się do wnętrza. Co ciekawe, firanki makarony są dostępne w szalenie szerokiej gamie kolorystycznej, dodatkowo zaś mogą być dowolnie przycinane. Dopasowanie takiej dekoracji do okna nie wymaga pomocy krawca – zrobisz to samodzielnie.
Jakie firanki do małych okien – gotowe czy szyte na zamówienie?
Dekoracje okienne są dostępne najczęściej w dwóch wariantach – jako gotowe ozdoby lub ozdoby szyte na zamówienie. Który z nich jest lepszy? Zdecydowana większość kupujących, nie bez powodu, decyduje się na gotowe rozwiązania. Takie firanki są dostępne w określonych rozmiarach, niemniej podlegają przeróbkom krawieckim. Co więcej, są starannie wykończone i wyposażone w odpowiednią dla faktury i gramatury taśmę marszczącą.
Gotowe firanki nie zawsze mają klasyczną formę. Zdarzają się modele o asymetrycznym dole i to one są szczególnie polecane do małych okien. Sprawiają wrażenie bardzo lekkich, nie przytłaczają aranżacji wnętrza i pozwalają uzyskać szalenie ciekawy efekt wizualny. Przez małe okno może wówczas wpadać więcej światła słonecznego, co ma szczególne znaczenie dla zwolenników stylu skandynawskiego.