Zastanawiasz się, jak prać zasłony welurowe? Dowiedz się, jak o nie dbać

W nowoczesnej aranżacji wnętrza nie może zabraknąć stylowych dodatków – to dzięki nim pomieszczenie jest przytulne i chce się w nim przebywać. Dlatego też tak dużo uwagi poświęca się dekoracyjnym tekstyliom – szczególnie okiennym, czyli zasłonom. Chętnie wybiera się eleganckie tkaniny, takie jak welur. Aby materiał jak najdłużej przyciągał wzrok i zachwycał swoim wyglądem, należy o niego odpowiednio zadbać. Zatem jak prać i prasować zasłony welurowe? Czytaj dalej i poznaj nasze porady.

Co wyróżnia zasłony welurowe?

Welur wykorzystuje się w wielu obszarach – na stałe zagościł m.in. w krawiectwie i tapicerstwie. Wraz z welwetem i aksamitem stanowi grupę wyjątkowo miękkich, wręcz pluszowych tkanin. Z reguły produkuje się z niego wiele znanych na co dzień produktów, takich jak ubrania, dekoracje, meble wypoczynkowe i oczywiście zasłony.

Welur jest grubym i ciężkim materiałem – z tego względu prezentuje się bardzo elegancko, szczególnie w roli okiennych dekoracji. Wśród innych tkanin wyróżnia się charakterystyczną miękkością. Jego przyjemne w dotyku, delikatne, jedwabiste włosie połyskuje w słońcu, co daje bardzo ciekawe efekty wizualne. Welur występuje w kilku rodzajach, które różnią się między sobą gramaturą, składem, a finalnie także zastosowaniem.

Zasłony welurowe na stałe zagościły we współczesnych aranżacjach. Pięknie prezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu glamour, klasycznym i nowoczesnym. To także ciekawy dodatek w pomieszczeniach inspirowanych minimalizmem – zasłony wizualnie je ocieplają. Welur jest również wykorzystywany w przestronnych loftach – mimo swojego ciężaru nie obciąża wnętrza.

Jak często należy prać zasłony?

Zakurzone zasłony przestają być ozdobą wnętrza, znacząco obniżając jego estetykę. Wydaje się więc oczywiste, że warto pamiętać o ich regularnej pielęgnacji. Z pewnością zastanawiasz się, czy należy prać zasłony welurowe? Odpowiedź jest bardzo prosta – zdecydowanie tak! Jest to szczególnie konieczne, gdy przypadkowo je zabrudzisz. Welur wymaga odświeżenia, jednak nie należy robić tego częściej niż raz na kilka miesięcy. Zbyt częste pranie, a także kontakt ze środkami chemicznymi i wodą, mogą spowodować, że tkanina straci swoje właściwości, a tym samym elegancki wygląd.

Pranie w pralce czy pranie ręczne – co lepsze?

Dostępne obecnie pralki są dość zaawansowane technologicznie. Niemniej, pranie w nich zasłon nie jest zawsze dobrym pomysłem, szczególnie w przypadku weluru. Nie da się jednak ukryć, że istotne w tym aspekcie są zalecenia producenta. W związku z tym wszystkie informacje, dotyczące możliwości prania tej tkaniny w pralce, z pewnością znajdziesz na etykiecie lub metce.

Jeśli nie masz pewności co do tego, jak prać zasłony welurowe, możesz zanieść je do pralni chemicznej. W takich miejscach pracują zazwyczaj doświadczone osoby, które na pewno podpowiedzą Ci, czy Twój wyrób nadaje się do czyszczenia metodą chemiczną, czy do prania w pralce przeznaczonej do domowego użytku.

Najbezpieczniejszym sposobem czyszczenia weluru pozostaje pranie ręczne. Mimo że Twoja pralka zapewne ma możliwość ustawienia delikatnego programu, nie warto ryzykować.

Jak prać zasłony welurowe?

Welur to trudny materiał, w związku z czym technika pielęgnacji musi być dopasowana do jego specyficznych wymagań. Zatem jak prać welurowe zasłony? Zdecydowanie nie powinno się tego robić w pralce. Najskuteczniejszą metodą w tym przypadku jest pranie ręczne. Welur nie powinien mieć kontaktu ze zbyt wysoką temperaturą wody – optymalna to 30℃. Co więcej, nie należy używać do tego mocnych środków piorących. Postaw na łagodne detergenty lub delikatne płatki mydlane – to gwarancja, że materiał nie ulegnie uszkodzeniu. Zasłony welurowe muszą być także wypłukane. Pamiętaj jednak, aby nie wyciskać wody zbyt intensywnie – może to powodować zacieki.

Co możesz zrobić, jeśli producent Twojej zasłony nie zaleca ani prania w pralce, ani ręcznego? Należy wówczas zwrócić się o pomoc do specjalistów z pralni chemicznej.

Trudne zabrudzenia na welurowych zasłonach – jak sobie z nimi poradzić?

Przypadkowe plamy na domowych tekstyliach nie zdarzają się rzadko. Jednak w przypadku welurowych zasłon kluczowe jest szybkie działanie. Dlatego też, jeśli na Twoich zasłonach pojawiło się trudne zabrudzenie, zareaguj błyskawicznie i postaraj się natychmiast je wywabić. W przeciwnym razie może dojść do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia materiału.

Jak zrobić to skutecznie? Zbierz zanieczyszczenie na papierowy ręcznik lub bawełnianą szmatkę. Następnie zwilż ściereczkę i delikatnie usuń zabrudzenie za pomocą łagodnego środka, np. szarego mydła. Nie wcieraj i nie rozmazuj plamy.

Suszenie zasłon – w jaki sposób zrobić to skutecznie?

Kolejnym etapem pielęgnacji Twoich welurowych zasłon jest suszenie. W tym przypadku sprawa jest prosta. Po zakończonym praniu najlepiej je rozwiesić – nawet na karniszach – i pozostawić do samodzielnego wyschnięcia. Możesz też rozłożyć je na płasko. Dzięki temu zapobiegniesz zagnieceniom. Kiedy tkanina już wyschnie, trudno będzie sobie z nimi poradzić.

Co ważne, welurowych zasłon nie zaleca się suszyć w suszarce bębnowej. Nawet niskie obroty mogłyby nieodwracalnie uszkodzić materiał.

Jak prasować zasłony welurowe?

Nawet na prawidłowo wysuszonych zasłonach mogą pojawić się nieestetyczne zagniecenia. Pamiętaj jednak, że wysoka temperatura żelazka nie sprzyja tkaninie z weluru! Prasowanie nim zasłon z całą pewnością spowoduje zniszczenie materiału. Zatem jak prasować zasłony welurowe? Najlepiej wykorzystać do tego parownicę. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że wysoka temperatura urządzenia nie ma bezpośredniej styczności z materiałem, ponieważ możesz nim prasować na odległość. Dzięki temu tkanina nie jest narażona na uszkodzenia. Jeżeli nie masz pewności co do tego, jak prasować zasłony welurowe, kieruj się zaleceniami producenta. Etykieta produktu zawiera zwykle wszystkie niezbędne informacje dotyczące pielęgnacji, a także możliwości wykorzystania żelazka lub pary.

Zasłony welurowe nie są trudne w pielęgnacji, wymagają jednak pewnej regularności. Pamiętaj zatem o systematycznym odkurzaniu ich i szczotkowaniu tkaniny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl